Centrem okresu je starobylé město Pelhřimov, s množstvím architektonicky cenných staveb.

Domy kolem náměstí byly nově restaurovány a jejich podloubí znovu otevřeno, takže je město vyhledáváno turisty i filmovými tvůrci pro svoji romantickou atmosféru, dotvářenou dvěma gotickými branami a pozůstatky starého opevnění. Dominantou města je zámek pánů z Říčan, kde je dnes umístěno Okresní muzeum.

     Ve vyšší z obou městských bran nalezlo útočiště Muzeum rekordů a kuriozit, jehož zásluhou se Pelhřimov dostal do širokého podvědomí lidí nejen v České republice. Vlastivědná muzea jsou i v dalších městech okresu - v Kamenici nad Lipou (v zámecké zahradě památná lípa), v Humpolci, Pacově, Počátkách i v Žirovnici, kde muzeum sídlí v nádherně zachovaném gotickém hradě. Nadelako Pelhřimova leží slavně poutní místo Křemešník (765 m n.m.) s barokním kostelem Nejsvětější Trojice. V jeho blízkosti byla postavena po r. 1989 rozhledna, ze které je krásný pohled na panorama Vysočiny. Pozornost si zaslouží i stezka s kapličkami křížové cesty a dvě studánky, jejichž voda je podle pověsti léčivá.  Poblíž města Humpolec strmí zřícenina hradu Orlíka, na cestě z Pelhřimova do Tábora mohou turisté obdivovat hrdý hrad Kámen, kde je vystavena sbírka historických motocyklů. Rovněž hrad Lipnice, který naleznete severně od Humpolce, svojí siluetou vzbuzuje úctu. K této lokalitě se navíc váže tradice spojená s Jaroslavem Haškem, autorem proslulého dobrého vojáka Švejka. Nedaleká sklárna Jakuba z Tasic u Ledče nad Sázavou je také objektem stojícím za návštěvu.  Od nepaměti zde sídlili skláři, vznikla zde v roce 1789 jedna z prvních sklářských hutí v Posázaví. Nebyla za celá léta nijak přestavována a je ukázkou staré české sklárny. Milovníky subtilnější architektury určitě zláká vodní zámek Červená Lhota nebo město Telč, kde jsou renesanční měšťanské domy zachovány v unikátním celku. Na cestě do Telče můžete navštívit tajemný hrad Roštejn. Trochu více vzdálené, ale ne nezajímavé památky nabízí husitský Tábor se systémem podzemních chodeb právě jako další významné  město Vysočiny Jihlava. Zde kromě zmíněných chodeb, muzea a galerie mohou turisté navštívit i zoologickou zahradu s dětským koutkem.

     Pro zájemce o přírodu nabízí Vysočina nepřeberné množství turistických cest, ať letních nebo zimních, včetně přírodního unikátu Chýnovských jeskyní. Milovníci golfu si přijdou na své na golfových hřištích v Bechyni a ve Svratce na Žďársku. U nás se můžete také věnovat cyklistice, jízdě na koni a dalším aktivitám. Pro ty, kdo neváhají podniknout i delší cesty za krásami naší země, toho Vysočina nabízí ještě mnohem více.